Return to site

اولین دوره کارآموزی همراه اول از نگاه آمار

اولین دورۀ کارآموزی همراه اول به سرانجام خود رسید. اطلاع‌رسانی ثبت‌نام این دوره در شبکه‌های اجتماعی آکادمی همراه منتشر شد. خردادماه ۱۴۰۰ زمان آغاز این دوره بود. کارآموزان برگزیده در مراحل مختلف ارزیابی شدند و وارد دورۀ ۴ماهۀ دانش‌اندوزی و مهارت‌افزایی در خانواده بزرگ همراه اول شدند. این دورۀ کارآموزی، با معرفی نفرات برتر و جذب منتخبین آن در خانوادۀ همراه، در مهرماه ۱۴۰۰ پایان یافت. در ادامه، توجه شما را به گزارش آماری از شرکت‌کنندگان اولین دورۀ کارآموزی همراه اول جلب می‌کنیم.

آمار شرکت‌کنندگان اولین دوره کارآموزی همراه اول

در دورۀ اول کارآموزی همراه، ۶۹۰۳ درخواست برای ۴۲ موقعیت کارآموزی ارسال شد. این درخواست‌ها از دو طریق ثبت شده‌اند: اول از طریق ارسال رزومه و درخواست در سایت آکادمی همراه، به‌عنوان متولی اصلی برگزاری دوره‌های کارآموزی همراه اول. دوم از طریق پلتفرم‌های کاریابی، همچون جابینجا، جاب‌ویژن، دانشکار و…. از این تعداد درخواست، ۳۶۷۹ رزومۀ منحصربه‌فرد نیز ثبت شده است.

میانگین تعداد رزومۀ منحصربه‌فردِ ارسال‌شده برای هر موقعیت ۹۴ رزومه بود. به عبارت دیگر، شانس قبولی در هر موقعیت حدود ۱٪ بود. همچنین، برای هر فرد امکان ثبت درخواست در حداکثر ۳ موقعیت وجود داشت. ارزیابی افراد براساس موقعیت‌های انتخاب‌شدۀ فرد و به‌صورت رقابتی در هر موقعیت انجام شد.

سن و جنسیت متقاضیان اولین دوره کارآموزی همراه اول

 

آمار شرکت‌کنندگان به تفکیک جنسیت نیز نشان می‌دهد تفاوت معناداری میان خانم‌ها و آقایان برای ارسال درخواست وجود ندارد. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که حدود ۶۰٪ از پذیرفته‌شدگان نهایی اولین دورۀ کارآموزی همراه اول از میان خانم‌ها بودند.

متقاضیان اولین دورۀ کارآموزی همراه، عمدتاً در بازۀ ۱۸ تا ۳۰ سال قرار داشتند. کم‌سن‌و‌سال‌ترین متقاضی دوره ۱۸ و مسن‌ترین متقاضی ۵۴ سال سن داشت. پذیرفته‌شدگان نهایی دوره، عمدتاً در بازۀ سنی ۲۱ تا ۲۷ سال قرار داشتند.

نکتۀ جالب در آمار، شرکت افراد بالای ۳۰ سال در این دوره کارآموزی است. از دلایل این موضوع می‌توان به سه مورد زیر اشاره کرد: الف. جذابیت برند کارفرمایی همراه اول، ب. عدم فرصت‌های پیشرفت و توسعۀ فردی در محیط کار فعلی، ج. ورود به حوزۀ تخصصی جدید و کسب مهارت در شرکتی به بزرگی همراه اول.

تحصیلات متقاضیان اولین دوره کارآموزی همراه اول

حوزۀ فعالیت مجموعۀ بزرگ همراه اول ایجاب می‌کند موقعیت‌های تعریف‌شده عمدتاً در حوزۀ علوم مهندسی باشند، لذا عمدۀ متقاضیان دورۀ اول کارآموزی، دارای تحصیلات دانشگاهی در این رشته‌ها بودند. حدود ۳۰٪ متقاضیان دارای مدرک دانشگاهی در رشتۀ مهندسی کامپیوتر و علوم مرتبط بودند. دانش‌آموختگان رشته‌های مهندسی صنایع، مهندسی برق و مدیریتی بیشترین متقاضیان را شامل می‌شدند. همچنین طبق آمار نیمی از متقاضیان دارای مدرک کارشناسی بودند.

هدف از برگزاری دوره‌های کارآموزی شناسایی، تربیت و جذب سرمایه‌های انسانی جوان و مستعد در مجموعۀ بزرگ همراه اول است. آمار نیز نشان‌دهندۀ تحقق نسبی این هدف و شناسایی و دسترسی به افراد مستعد و تحصیل‌کرده در سراسر کشور بوده است.

سخن آخر

اولین دورۀ کارآموزی به همت معاونت کارآموزی آکادمی همراه و با همکاری معاونت‌ها و ادارات مختلف همراه اول و شرکت‌های تابع آن با موفقیت برگزار شد. در انتهای بازۀ ۴ماهه و با مشخص‌شدن نمرات ارزیابی کارآموزان در طول دوره، نفرات منتخب برای طی‌کردن فرآیند جذب به معاونت توسعه سازمانی و سرمایه انسانی همراه اول معرفی شدند. لازم به ذکر است اغلب کارآموزان که این فرآیند ۴ماهه را با موفقیت پشت‌سر گذاشتند، عضو جدیدی از خانوادۀ بزرگ همراه خواهند شد.

هدف آکادمی همراه از انتشار این آمار و اطلاعات در وهلۀ اول شفافیت و در وهلۀ بعد ایجاد دید نسبی از رقابت متقاضیان برای ورود به دوره‌های کارآموزی همراه اول است. امیدواریم روزی پذیرای شما عزیزان در این دوره‌ها کارآموزی باشیم.

 

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly